24 Eylül 2012 Pazartesi

Jamie Oliver'ın Yaz Makarnası / Jamie's Wonky Summer PastaHome TV'de en sevdiğim programlardan biri "Jamie's 30 Minute Meals" çünkü Jamie Oliver kadar sempatik, pratik, eğlenceli ve yetenekli bir ahçı olamaz. Peltek konuşması ve rahatlıkla bir Hobbit'i oynayabilecek kadar kalın ensesine ayrıca bayılıyorum :) Yazın başında öğrendiğim bu tarifi son üç aydır neredeyse her hafta yaptım zira 10 dakikada hazırlanıyor ve inanılmaz lezzetli. İçindeki yumurta sarıları nedeniyle muhtemelen bu yaz sonunda kolesterol seviyemiz ciddi bir yükseliş yaşamış olmalı, ama bu işin 40'a kadar yolu var, o zamana dek o yuvarlak, parlak, yumuşak sarılara sırtımı dönemeyeceğim, kimse kusura bakmasın.

Tarifte bir iki küçük değişiklik yaptım, Jamie iki yumurta sarısı kullanıyordu, ben bir tam yumurta ve bir sarının daha iyi olduğunu düşünüyorum, ayrıca Jamie'nin tarifinde sarımsak yoktu, bu kabul edilemez bir durum olduğu için orada da bir düzeltme yaptım. Bir diğer fark ise Jamie'nin lazanya yaprağı hamurlarını keserek elde ettiği makarnayı kullanması, bense Barilla'nın en sevdiğim ürünü olan yassı spagetti Bavette No.13'ü kullandım. Dilerseniz Tagliatelle'i tercih edin, ben ikisini de denedim, Bavette daha güzel oluyor.


Jamie Oliver's "Jamie's 30 Minute Meals" is my favorite show on Food Network. I adore his super simple yet super delicious recipes, as well as his lispy speech and Hobbit good looks :) I just love him. Anyway, I learnt this recipe last June, and by the end of this summer it had turned into my latest favorite pasta meal, having made it every single week for the past 3 months. It's crazy I know, but I obsess over new tasty recipes that take no more than 10 minutes to prepare. So this one takes the crown with no effort. 

A few changes here and there. Jamie used 2 yolks whereas I found it much more creamier with 1 whole egg and 1 yolk, also he did not use any garlic in this recipe whatsoever which was of course unacceptable for me so I added a couple, and last but not least he used Lasagna sheets to make his pasta and I found that Barilla's No.13 Bavette works much better than any other pasta. You can always go for Tagliatelle, though. So, here we go.
 Malzemeler / Ingredients (iki kişilik / serves two) :

  • İki kişilik Bavette no.13 yassı spagetti veya tagliatelle / 2 portions of Barilla Bavette No.13 or Tagliatelle or your pasta of choice
  • 1 yumurta ve 1 yumurta sarısı / 1 whole egg and yolk of another
  • 60 gr rendelenmiş Parmesan / 60 grams (2 ounces) of grated Parmesan
  • bir avuç kadar taze fesleğen / a handful of fresh basil
  • bir limonun suyu ve kabuğunun rendesi / zest and juice of 1 lemon
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı / 2 tbs evoo
  • 2 diş sarımsak / 2 cloves garlic
  • tuz, karabiber / salt and black pepper


 Anneciğimin benim için hazırladığı biberiye karışımlı deniz tuzunu kaynayan makarna suyuna ekleyip sosu hazırlamaya geçiyoruz. 

Mama made this special blend for me, sea salt with rosemary. It's divine!


 Bir yumurta ve bir yumurta sarısını geniş bir kaseye alıp çırpıyoruz. Dilerseniz orijinal tarifteki gibi iki yumurta sarısı kullanabilirsiniz.

In a large bowl, crack one whole egg and the yolk of another. You can use two yolks instead if you like, but I think this works better.


 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını ekliyoruz.

Add in 2 tbs extra virgin olive oil.


Bir limonu yıkadıktan sonra kabuğunu rendeliyoruz ve suyunu sıkıyoruz. Bana kalırsa bir tam limonun suyu bu makarna için mükemmel, ancak makarna sosunda limon tadına yabancıysanız ilk başta yarım limonun suyunu kullanarak başlayabilirsiniz. Jamie 4 kişi için iki lim kullanmıştı.

Wash a lemon or lime and zest and juice. If you're not familiar with the tanginess of lemon in pasta sauces, maybe you should refrain from using a whole lemon and start with half. You can increase or decrease the amount according to your taste.


 Evet, eğlenceli kısım. Fesleğen yaprakları, sarımsak, biraz tuz. Devasa boyutlu şişko bambu havanımda bir şeyler dövmeye bayılıyorum!

This is the fun part. Basil leaves, garlic and tiny bit of salt. I just love pounding stuff in my huge, chubby bamboo pestle!

 Az sonra o yapraklardan geriye böyle bir macun kalacak.

In a short while, this is the paste you're gonna get from those big luscious leaves. Makes you think...


 Bu macunu yumurtalı karışıma ekleyip karıştırıyoruz.

Add the paste in.

 Parmesanı da ekleyelim.

Add in the Parmesan as well.

 Biraz tuz karabiber.

Salt&pepper.

 Makarnamızı sudan aldığımız gibi kaseye atıyoruz, süzmeyle filan uğraşmayın, spagetti çubuklarından gelen bir miktar makarna suyu bu sos için iyi. 

Transfer the pasta from the pan directly into the bowl with some of the pasta water still dripping from them.


 
 Daha çok Parmesanla süslüyoruz.

Top with more Parmesan.


Good stuff.