6 Ağustos 2012 Pazartesi

Pazar Kahvaltıları - Muzlu Sandviç / Sunday Breakfast - Banana Sandwich 

Rivayete göre Elvis'in en sevdiği yemek fıstık ezmeli ve muzlu sandviçtir, ve yine bir rivayete göre bir oturuşta 12-15 tanesini götürmektedir Kral. Lakin Elvis aynı zamanda sandviçin arasına bacon koymakta ve kızartma aşamasında da bacon yağı kullanmaktadır. Sonra Elvis neden öldü, yoksa hala yaşıyor mu diye tartışıp duruyor insanlar... Neyse, biz o kadar ileri gitmeden, sandviç hala iştahla yenilebilecek aşamadayken duracağız. Orijinalde sadece fıstık ezmesi ve dilimlenmiş muz içeren bu tarife ben birkaç malzeme daha ekleyerek daha lezzetli hale getirdim. Hadi bakalım.


 So, everyone knows Elvis was famous for his food cravings, the object of which was frequently the peanut butter and banana sandwich. I wish I could stop there, but he actually liked having BACON in the sandwich as well, which was later grilled in bacon fat. That... makes me... not happy. So I'm gonna stop where he should have and give you a delicious and very simple breakfast goody. Here we go:


Malzemeler / Ingredients:
  • 2 olgun muz / 2 ripe bananas
  • 8 dilim dilediğiniz tipte tost ekmeği / 8 slices of sandwich bread of any kind
  • fıstık ezmesi / peanut butter
  • damla çikolata / chocolate chips
  • vanilya / vanilla
  • akağaç şurubu veya bal / maple syrup or honey
  • tarçın, yenibahar / cinnamon, allspice  

 Muzlarımızı ezerek başlıyoruz. Dilerseniz çok daha basit bir yol izleyip muzları dilimleyebilirsiniz ancak ben baharatlar ve şurupla iyi karışmasını istediğim için eziyorum. Elvis de böyle yermiş zaten. Ustaya saygı.

Start by mashing the bananas, it's not a pretty process but it smells really good. You could simply slice the bananas, but I want them to blend well with the spices and the syrup, hence the mashing. Elvis liked it this way, too.

 Ardından baharatlarımızı, vanilyamızı ve iki kaşık şurubumuzu ekliyoruz. Yerine 1-1,5 kaşık kadar bal kullanabilirsiniz.

Add in the spices, the vanilla and two tbs maple syrup. You can use 1 tbs honey instead.

 Her şeyi kısa bir süre karıştırıyoruz.

Mix everything for a bit.

 Orijinal tarifte ekmekleri kızartmadan önce sandviçimizi hazırlıyoruz ancak ben sandviçin yalnızca dışının değil, içinin de çıtır olmasından hoşlandığım için öncelikle dilimleri az miktarda tereyağında, her yüzü iki dakika olmak üzere, orta ateşteki tavada kızartıyorum. Ayrıca bu şekilde, muzlu karışım ve fıstık ezmesinin ekmekler tarafından emilip yumuşatmalarına da engel oluyoruz. 

The original recipe does not call for a pre-grill process for the bread slices, but I like doing it this way since the crunchy texture inside the sandwich tastes just as good as when it's on the outside, and it also helps prevent the bread from getting soggy from the banana mash.

 Ekmeklerin diğer yüzünü çevirmeden biraz daha tereyağı eritiyoruz. Gördüğünüz gibi çok fazla tereyağına ihtiyacınız yok. Bir çay kaşığından az kullansanız bile yeterli olacaktır.

Melt a little bit more butter before flipping the slices. You don't need more than a tsp.

 Ekmeklerimizi tavadan alıp bir tarafına muzlu karışımımızı yayıp, diğer tarafına fıstık ezmesi sürüyoruz. Ben crunchy fıstık ezmesi kullanıyorum çünkü dünyada daha lezzetli başka bir şey yok, ama siz isterseniz sürülebilir türden kullanın. Ardından dilediğiniz miktarda damla çikolata serpiştiriyoruz.

Once the slices are nicely browned, spread banana mash on one slice and peanut butter on the other. I always use crunchy peanut butter because it's the best thing ever, but if you prefer you can use the smooth kind. Then sprinkle with some chocolate chips.


 Sandviçimizi kapatıp yavaşça bastırarak kilitliyoruz ve bir kez daha az miktarda tereyağ erittiğimiz tavada her yüzü iki dakika olmak üzere kısık-orta ateşte kızartıyoruz.

Seal the sandwich by pressing the slices together and grill on the same pan with a tiny bit of butter, two minutes per side, on low-med.

 Tamamdır.

They look done. A bit overdone on the left there?

 Ardından dilimlerimizi üçgenler şeklinde kesip servis tabağına alıyoruz.

Cut the slices diagonally and move to the serving plate.

 Makro lezzet.

Macro-deliciousness!Son olarak pudra şekeriyle süslüyoruz. Bon apetit!

Decorate with powdered sugar. That's A Big Hunk O'Love right there.


Some new photos with strawberries.