12 Temmuz 2012 Perşembe

Guacamole Tavuk Dürüm / Chicken Guacamole Wrap

Vee uzun bir aradan sonra yeni bir tarifle huzurlarınızdayım. Koca bir Haziran ayını hiçbir post yayınlamadan geçirdiğime inanamıyorum, diyemiyorum çünkü neredeyse her günü dışarıdan söyleyerek geçirmemize neden olacak denli yoğundu iş. Bu ay daha da beter, al bu ayı vur ötekine, ancak hamburger ve pizza ağzınızı sulandırmak yerine suratınızı ekşitmenize neden olmaya başlamışsa, yemeksepeti'nden bir süre uzak durmanın zamanı gelmiştir, diye düşünerek evde basit bir şeyler hazırlamaya karar verdim. İşte sonuç.


 
The work has been incredibly tough lately, and I found it impossible to get off my butt and cook something last month. Clicking a few buttons on the Internet and getting a yummy pizza in 15 minutes just seemed easier for some reason... But enough is enough! Ordering fast food online should always be a joyous occassion, not something that makes you say "Ugh, what should we get this time?" So I thought I'd make something super easy and healthy... to a certain extent. Here we go.


Malzemeler (2 kişilik) / Ingredients (2 portions):

 • 6 parça tavuk nuget / 6 pieces of chicken nuggets
 • 2 lavaş / 2 tortillas
 • 1 domates / 1 tomato
 • marul ve ıspanak yaprakları / lettuce and spinach leaves
 • 1 büyük avokado / 1 large avocado
 • 1/2 kırmızı soğan / 1/2 red onion
 • birer adet kırmızı ve yeşil biber / 1 each of red and green pepper
 • varsa kişniş, yoksa bir tutam maydonoz / some cilantro or parsley 
 • doğranmış taze fesleğen / chopped fresh basil
 • 2 diş sarımsak / 2 cloves garlic
 • 1 lim suyu, yoksa yarım limon suyu / juice of 1 key lime
 • deniz tuzu / sea salt
 • kimyon, karabiber, kırmızı biber / cumin, black pepper, cayenne
 • balzamik sirke / balsamic vinegar


 Tavukları biraz zeytinyağında kızartıyoruz. Tamam, kolaya kaçtığımı kabul ediyorum. Ama tavuğu haşlayıp didiklemekle uğraşacak halim yoktu. Ben nuget kullandım, siz isterseniz sağlıklı alternatifi kullanabilirsiniz.

Fry chicken nuggets in some olive oil. If you want, you can boil some chicken thighs or breast, shred it to pieces and use that.

 Bu sırada guacamole sosumuzu hazırlayalım. Yeterince olgunlaşıp yumuşamış bir avokadoyu ortadan ikiye kesip çekirdeğini çıkarıyoruz ve bir kaşık yardımıyla kasemize.... "scoop out"un Türkçesi niye yok ya? Oyup çıkarıyoruz?... 

Neyse, trivia bilgisi zamanı. İnanılmaz eski olan bu sosun Aztek'ler tarafından bulunduğu düşünülüyor. Orijinal adı āhuacamolli bir Aztek lehçesinden geliyormuş ve direk avokado sosu demekmiş. āhuacatl ("avokado") + molli ("sos")

Let's start preparing the guacamole dip. Scoop out a ripe avocado in a bowl. Did you know this dip was found by Aztecs way back when people still sacrificed each other for gods? How cool is that? And the original name āhuacamolli literally means in an Aztec dialect "avocado sauce". āhuacatl ("avocado") + molli ("sauce") That is some useful information you're gonna need later in life.


 Evde asla lim olmadığı için üzerine yarım limonun suyunu sıkıyorum.

Since I never have key limes in the house, I'll go for half a lemon's juice. 
.
 Çatalla avokadoyu acımadan eziyoruz. 

Mash with a fork.

 Baharatlarımızı atıyoruz. Deniz tuzu, karabiber, kırmızı biber ve bol kimyon. Bir çay kaşığı kadar.

Spice it up. Sea salt, black pepper, cayenne, and cumin. Doğradığımız malzemeleri de kaseye alıyoruz. Domates hariç! Aslında guacamole'de domates kullanılır ancak ben sosun içine attığımda verdiği ıslaklığı sevmiyorum. Çekirdeklerini çıkar o zaman, derseniz ben de derim ki, domates sanki hiçbir sosla kaplanmamalı gibi geliyor bana. Tek başına olmalı. Yiğit olmalı, mert olmalı.

Chop away and put everything in the bowl. Except the tomatoes! I don't want to sound like a recipe fascist and tell you what to do, but I just think tomatoes should not be covered with any kind of paste. Textural problems...

 Her şeyi güzelce karıştırıyoruz.

Mix it all.

 Bence taze fesleğen veya reyhan bu sosa inanılmaz yakışıyor. 

Fresh basil goes great in this sauce.

 Sosumuzun yarısını lavaşın ortasına yayıyoruz.

Spread half the sauce in the middle of a tortilla.

 Üzerine üç parça tavuk.

Three nuggets on top.

 Çıtır doku ve daha çok sağlık için marul ve ıspanak yaprakları.

Lettuce and spinach leaves for crunchy texture and health benefits.


Domates dilimleri ve biraz balzamik sirke. 

Tomato slices and a tad of balsamic vinegar.

Bol karabiber.

More black pepper of course.
Love it.                             
Basit ve sağlıklı bir dürüm, deneyin, beğenin.

I have to do it: "Aand, that's a wrap, people."


 Some new photos: