27 Aralık 2013 Cuma

Tatlı Tuzlu Spagetti / Sweet and Salty Spaghetti

Bugün uzun uzun anlatmamı gerektirmeyecek bir tarif paylaşmak istedim. Arşivimdeki en az fotoğrafı barındıran klasörü aradım ve bu süper hızlı, süper lezzetli ve muhtemelen benzerini tatmadığınız makarna tarifinde karar kıldım.

Tarifi Laura Vitale'den aşırmış bulunmaktayım. Öğrendiğim hafta obsesyon yapıp neredeyse her gün bu yemeği yaptım kendime. Orijinal tarifte çam fıstığı veya ceviz de var ancak evde olmadığı ve almaya üşendiğim için ben kullanamadım. Siz Laura'yı örnek alın, kullanın.

Yemekte tatlı/tuzlu kontrastından hoşlanıyorsanız bu tarifi sevmemeniz için bir neden yok.

-------

Super fast and delicious pasta recipe I've learnt from Laura Vitale. I tend to obssess over new recipes and this was no exception. In the first week I came across the recipe, I had this pasta almost every single day. It's very different, almost gourmet in taste but very simple to prepare. If you like the sweet/salty contrast in food, you're gonna like this.

Malzemeler / Ingredients

  • iki porsiyon spagetti / two portions of spaghetti
  • 3 yk zeytinyağ / 3 tbs olive oil
  • 15 çeri domates /  15 cherry tomatoes
  • 2 yk çam fıstığı veya dövülmüş ceviz / 2 tbs pine nuts or chopped walnuts
  • 2 yk dilimlenmiş siyah zeytin / 2 tbs sliced black olives
  • 2 yk kuş üzümü / 2 tbs raisins
  • 1 yk kapari / 1 tbs capers 
  • bir tutam fesleğen veya maydonoz / handful of basil or parsley
  • 2 diş sarımsak / 2 cloves of garlic
  • parmesan

Öncelikle makarnanızı bol tuzlu kaynar suda haşlamaya başlayın. Temiz, yağlanmamış bir tavada fıstıklarınızı veya cevizlerinizi 5 dk kısık ateşte ısıtarak işe başlayın ki kendi yağlarını dışarı verip daha da aromatik ve lezzetli olsunlar. Fıstıkları bir kenara alıp orta ateşteki tavaya zeytinyağı ve sarımsağı alın, 30 saniye sonra diğer tüm malzemeleri ekleyin ve bir süre karıştırdıktan sonra 5-6 dakika ağzı kapalı kısık ateşte pişirin.

Start cooking pasta in lots of salted boiling water. Then, toast them nuts.(I was out of nuts and was not gonna bother going to the supermarket, so I skipped this step.) You can use a skillet on low heat or your oven, whichever is easier for you. Toast them for 5 minutes, set aside. In the same skillet, put your olive oil and garlic and let them infuse for 30 seconds on med heat, then dump in all your ingredients, give it a stir, reduce heat to low, cook covered for 5-6 minutes.


 Süzdüğümüz makarnanın üstüne sosu, doğranmış fesleğen ve/veya maydonozu ve bolca parmesanı ekleyip karıştırıyoruz.

Mix drained pasta with the sauce, chopped basil and/or parsley and lots of parmesan. 

 Fıstık ve parmesanla süslüyoruz. Nefis.

Top with toasted nuts and more parmesan. So good.