19 Eylül 2014 Cuma

Tatlı Krepler / French Crepes
İsme bak... Krep... Söylemesi bile haz veriyor. Hem haftasonu kahvaltıları hem de tatlı olarak harika bir seçim. Üstelik yaratıcılığınızı ortaya koyma fırsatı da tanıyor. Ne zaman birileri için krep yapsam anaokulunda eline boya ve kağıt verilmiş çocuklar gibi hissediyorum. Herkesin stili, favori dolgusu, malzeme yerleşimi, katlama tekniği farklı :)

Yırtılan kreplere son! Malzeme miktarını tamı tamına takip ederseniz yanlış yapma olanağınız yok çünkü bunlar mükemmel oranlar.

---

J'adore les crêpes! Perfect for breakfast and dessert. Fill it up any way you like. Let your imagination run wild. Eating crepes makes me feel like a kid again with a blank piece of paper and colored pencils :)

There is no way in hell you can rip these crepes apart, unless you willingly abuse them somehow. The measures are perfect, beware!! Do not play with them! But feel free to add any extra flavorings of your choice.

Malzemeler / Ingredients: (12 krep için / for 12 crepes)

  • 1 kap un (130 gr) / 1 cup all-purpose flour
  • 2 kap süt (240 mL) / 2 cups milk
  • 3 yumurta / 3 eggs
  • 1 yk beyaz + 1 yk esmer şeker / 1 tbs each of brown and white sugar
  • yarım çyk tuz / 1/4 tsp salt
  • 2 yk eritilmiş tereyağ / 2 tbs melted butter
  • 1 yk vanilya esansı / 1 tbs vanilla extract
  • 1 limon rendesi / zest of 1 lemon
  • 1 çyk tarçın / 1 tsp cinnamon

 Şeker de dahil tüm kuru malzemeleri bir kaseye eleyerek başlıyoruz. Han Solo'mun mutfağından ara sıra süper pratik malzemeler çıkabiliyor. Bu un eleme aleti gibi. I love it.

Sift all dry ingredients together.

 Geniş bir kasede yumurta ve sütü çırpıyoruz.

Whisk eggs and milk in a large bowl.

 Krepleri alıp başka bir seviyeye taşıyacak olan aromalarımızı ekliyoruz. Limon kabuğu rendesi, vanilya esansı ve tarçın. 

Add in the flavorings that will take your crepes to the next level: lemon zest, vanilla essence, and cinnamon.
Unu, yumurtalı karışıma ekleyip çok uzun değil, malzemeler karışana dek çırpıyoruz.

Whisk in the flour. Don't whisk too long, just until combined.

 Son olarak sıcak olmadığından emin olduğumuz tereyağını azar azar ilave edip karıştıyoruz ve kasemizi streç filmle kaplayıp en az 15 dk, ideali ise 2 saat süreyle dolabın serin raflarına teslim ediyoruz ki unun içindeki gluten rahatlasın, dinlensin, kendini şöyle bir salsın... Böylece daha fazla nem çekebilsin, kreplerimizin tadı ve dokusu daha güzel olsun. Bilimli bir şeyler işte...

Last but not least, pour in the butter and mix, make sure it's not hot. Then cover with stretch film and let the batter rest in the fridge for at least 15 minutes, 2 hours ideally.

 Tayland'dan aldığım hindistan cevizi yağım baş tacım, yağ dolabımızın en gözde, en trendy yağı şu aralar. Hem süper sağlıklı hem inanılmaz kokuyor hem de tatlılara fazlasıyla yakışıyor. Orta ateşte ısıttığımız tavamıza bir iki damla hindistan cevizi veya herhangi bir sıvı yağ damlatıp yayıyoruz, 1/4 kap, veya bir kepçe harc alıp tavanın ortasına döktüğümüz gibi çevirmeye başlıyoruz. Ortaya dökmek kenarlarda fazla harcın oluşturduğu çıtırlığı önleyecektir. 2-3 dakika sonra ters çeviriyoruz.

Melt coconut oil on med heat, pour in 1/4 cup of the batter right in the middle, swirl it around immediately.

 Hazır olan krepler beklerken soğumasın ve terlesinler diye bir tabağa üst üste yerleştirip alüminyum folyo ile kaplıyoruz.

When they're done, stack them up and cover with foil to keep warm.

 Le petit déjeuner est prêt! 
 Dolgu için istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Ben Nutella ve fıstık 
ezmesini mikrodalgada eritip, dilimlenmiş çilek ve muzla kombinlemeyi seviyorum. Klasik kaymak-bal, reçel-fıstıkezmesi, bal-ceviz-muz gibi kombinasyonlar da kullanılabilir.

I usually soften up some Nutella and peanut butter in the microwave, spread them on the crepes, top those bad boys with sliced strawberries or bananas and just dig in.

Güzelliğe bak be! Canım istedi şimdi...