8 Ağustos 2013 Perşembe

Mangolu Dondurma / Mango Ice Cream

Jamie ile 30 Dakika'da izlediğimden ve Mombasa'dan getirdiğim mangoları buzluğa attığımdan beri bu basit dondurmayı denemek istiyordum, sonunda fırsat buldum. Tahmin ettiğimden çok daha hızlı ve lezzetli bir tatlı çıktı ortaya. Derhal deneyin. Mango yerine şeftali de kullanabilirsiniz sanıyorum. Ya da dondurulabilen herhangi bir başka meyve. 

Ever since I saw Jamie Oliver whip this up in like 3 minutes I've been wanting to try this so bad. Having brought over a buttload of mangoes from Mombasa, all that was standing in the way between me and eating this awesome dessert was my insurmountable laziness. Luckily my cravings for ice cream emerged victorious and I got in the kitchen and much like Jamie, did a 3 minute whipping up. Here we go.

Malzemeler / Ingredients


  • 500 gr dondurulmuş mango  / 500 grams frozen mango
  • 2 yemek kaşığı bal  / 2 tablespoons honey
  • 1 limonun veya misket limonunun rendesi  / zest of 1 lime
  • 4-5 taze nane yaprağı  / 4-5 fresh mint leaves
  • 250 gram yoğurt  / 250 grams plain yogurt
  • opsiyonel: vanilya ve rom aroması / optional: vanilla and rum essence
  • Üstü için bitter çikolata rendesi  / grated dark chocolate for topping


Donmuş mangoları robota atarak başlıyoruz. Elinizde donmuş meyve yoksa bir gece önceden meyveleri küpler halinde doğrayıp buzluğa atabilirsiniz. Robotu birkaç saniye çalıştırıp mangoları biraz küçültüyoruz.

Start by processing the mangoes for a few seconds. If you don't have the frozen stuff, you can cut your fresh fruits into cubes and put them in the freezer a day ahead.
Ardından taze nane yapraklarımızı ve limon rendemizi ekliyoruz.

Add in the fresh mint leaves and the lemon zest.

 Bal ve vanilya & rom esansını da ekliyoruz. Fotoğrafı olmasa da burada yoğurdumuzu da koyuyoruz.

Honey and vanilla & rum essence going in. Forgot to take a picture apperantly, yogurt goes in as well.


 Bir dakika kadar robotta çeviriyoruz. Ardından, önceden buzlukta soğuttuğumuz bir kaseye alıp dilersek derhal yiyoruz, dilersek bir iki saat buzluğa koyuyoruz. Buzlukta fazla kaldığında çok lezzetli olmuyor, hala yumuşakken yemenizi tavsiye ederim.

Process for about a minute. Then place in a bowl that was chilled in the deepfreeze beforehand. You can eat it right away or put it in the freezer for a few hours. It tastes best when it's still a bit soft, so don't leave it in there for more than a few hours.
Üzerine bitter çikolata rendeliyoruz.

Grate dark chocolate on top. Looks classy that way.